Alább részletesen olvashat arról, mikor szükséges és tanácsos előszerződést kötni. Forduljon hozzánk bizalommal.
Ha nem lehet szerződést kötni...
Előfordulhat olyan eset, hogy valamilyen oknál fogva nem lehet, vagy a felek nem akarják még megkötni a végleges adásvételi szerződést, de valamilyen biztosítékot azért szeretnének, hogy ne ússzon el az üzlet.
A leggyakrabban előforduló esetek:
az ingatlan terhelt és a vevő csak a tehermentesítést követően vállalja a végleges adásvételi szerződés megkötését;
a tulajdonosok valamelyike nem elérhető, külföldön tartózkodik, stb., helyette más fog eljárni meghatalmazással, de ennek beszerzése még időt vesz igénybe - ennek az esetnek egyébként más, hatékonyabb megoldása is van, mint az előszerződés!;
a felek a szerződés megkötését előzetes hitelbírálattól teszik függővé, a hitelbírálat időtartamára adásvételi előszerződést kötnek;
építési telek esetén előzetesen elvi építési engedélyt kér a vevő, hogy lehet-e az ingatlanra építeni, mert csak akkor szeretné megvásárolni és végleges adásvételi szerződést kötni rá.
Az életben számos más eset is adódhat, a közös ezekben mindig az, hogy valamilyen bizonytalansági tényező miatt a felek még nem akarják véglegesen elkötelezni magukat, vagy valamilyen hiányosság miatt nem lehetséges a jogszabályok szerinti végleges adásvételi szerződés megkötése.
Tipikusan ezekre az esetekre szoktuk javasolni adásvételi előszerződés kötését. Az előszerződés ugyanis egy kötelezettségvállalás arra vonatkozóan, hogy később a felek az adásvételi szerződést megkötik egymással. Mégis, ha a feltétel, amit előzetesen szabnak nem teljesül, akkor mentesülnek kötelezettségeik alól. A másik oldalon viszont bármelyikük fordulhat a bírósághoz, hogy hozza létre a szerződést, ha az előszerződés alapján a másik fél a szerződéskötést megtagadja.
Az előszerződés annyiban erősebb a foglalónál és ad nagyobb biztonságot, hogy az előszerződést írásba kell foglalni, és így érdemes mindazon kérdésekben már előre megállapodni benne, amik majd a végleges adásvételi szerződésbe is be fognak kerülni, így azokban a járulékos kérdésekben, amelyeket az adásvételi szerződés aloldalon felsoroltunk és részleteztünk (birtokba bocsátás, tulajdonjog fenntartás, fizetési részletek, stb.)
A fenti kérdésekről röviden készítettünk egy videót is a könnyebb áttekinthetőség és érthetőség kedvéért:
dr. Molnár Anikó Ügyvédi Iroda
1116 Budapest, Kalotaszeg u. 15.
ügyfélfogadás: 1118 Budapest, Ménesi út 24. (Gellért Terasz Irodaház)
mobil: +3630-527-3738
E-mail: aniko@molnarugyved.hu